חיסונים ורפואה מונעת

חלק מרכזי ברפואה המודרנית הוא המניעה. על מנת שלא ניזקק לטיפול והתמודדות עם מחלות יש להקפיד על משטר חיסונים מסודר וקבוע.

כל גור כלבים בן פחות משלושה חודשים יחוסן שלוש פעמים בחיסון משושה. רוצים לדעת למה? שאלו אותי במרפאה. כלב מעל גיל זה יחוסן פעמיים. חיסון המשושה יוצר בגוף הכלב נוגדנים כנגד שש מחלות שונות וחשובות (פרוו, עכברת (שני זני חיידקים), כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, פרה אינפלואנזה). על החיסון הזה יש לחזור פעם בשנה. מעבר לכך יש לבצע חיסון כלבת פעם בשנה על פי חוק ולדווח על כך לרשות המקומית. בעת ביצוע חיסון כלבת ראשון תבוצע גם השתלת שבב תת עורי (גם זו חובה על פי חוק). על מחלת הכלבת וחשיבות השבב גשו לקרוא בלשונית "מאמרים".

חתולים יחוסנו בחיסון מרובע (ארבע מחלות- חתלתלת, רינוטרכאיטיס (הרפס), קליצי וכלמידיה) פעמיים כגורים ופעם בשנה כבוגרים. מדובר על חיסון חשוב כנגד מחלות נפוצות בחתולים. חשוב במיוחד לחתולים היוצאים מהבית לחצר, או כשיש יותר מחתול אחד בבית.

טיפול כנגד תולעת הפארק (ספירוצרקה לופי) ניתן לכל כלב מגיל שלושה חודשים פעם בשלושה חודשים. מדובר על תולעת קטלנית. אין חיסון כנגד התולעת אלא רק טיפול ההורג את התולעת הבוגרת, לכן חשוב להקפיד על טיפול פעם בשלושה חודשים. עוד על כך בלשונית מאמרים.

תילוע כנגד תולעי מעיים - חובה בגורים המגיעים לחיסון ראשון (הן כלבים והן חתולים) על מנת להרוג תולעים המועברות מהאם לגורים בזמן היניקה. בגילאים יותר מאוחרים ניתן לפי הצורך.

טיפול כנגד פרעושים וקרציות חייב להיות מוקפד ואני משתמש רק בחומרים הטובים ביותר. מדובר לא רק על צורך למנוע מהכלב להתגרד ולהרגיש מאוד לא נעים, אלא גם על מנת למנוע את מחלת קדחת הקרצית, אנמיה ותגובות אלרגיות.