שעלת מכלאות -Kennel Cough

פעמים רבות פונים אליי לקוחות עם תלונה שהכלב שלהם משמיע קולות משונים ומקיא ליחה. לאחר בדיקה במרפאה מתגלה לעתים קרובות שמדובר בשעלת.

מהי שעלת?

מחלה, שלרוב איננה מסוכנת, הנגרמת על ידי חיידקים (הנפוץ בהם הוא חיידק הבורדטלה) ווירוסים (כגון וירוס השפעת). שם המחלה מלמד על מקור ההדבקה: פעמים רבות כלבים נדבקים בפנסיון, מכלאה עירונית, תערוכה ואפילו בגינות כלבים. לרוב מופיעה המחלה בכלבים צעירים, אם כי גם כלבים מבוגרים נדבקים בה.

מופעי השעלת:

לרוב מופיעה השעלת בצורתה הקלה- הכלב שמח וטוב לב, אך משתעל. לעתים בסוף שיעול ישנה פליטה (הנראית כמו הקאה) של רוק וליחה, או הקאה של ממש (הנובעת מלחץ הסרעפת על הקיבה). בצורתה הקלה השעלת חולפת לבד תוך 14 יום.

לעתים יכולה להופיע השעלת בצורתה החריפה יותר הכוללת חום, אפטיה, שיעול רטוב, חוסר תיאבון.

אבחון המחלה:

האבחון של המחלה נעשה על ידי הווטרינר על פי ההיסטוריה ובאמצעות בדיקה פיזיקלית. לחיצה על אזור הגרון תגרום לרוב לשיעול. לעתים נדרש אבחון מעמיק יותר הכולל בדיקות דם, שתן וצילומי רנטגן על מנת לשלול גורמים אחרים לשיעול ולהקאות.

טיפול ומניעה:

לרוב מדובר בטיפול אנטיביוטי ובמדכאי שיעול. אלו נועדו לזרז את ההחלמה ולהקל על תסמיני המחלה. אם מדובר בשעלת חריפה- לעתים יידרש אשפוז.

ניתן למנוע את המחלה על ידי הקפדה על חיסון משושה שנתי (שמונע הדבקה בחלק מהוירוסים גורמי המחלה) ומתן חיסון שעלת המונע הדבקה על ידי חיידקי בורדטלה וכן 2 מהוירוסים גורמי המחלה.

מומלץ לבצע את החיסון כ-10 ימים לפני מפגש של הכלב עם הרבה כלבים אחרים כגון: תערוכה, פנסיון, אילוף וכדומה.


שלכם, ד"ר גלעד פקטור , וטרינר בהרצליה