מה הוא עיטוש הפוך (reverse sneezing) ?

וממה נגרם העיטוש ההפוך?

 

Reverse sneezing הינה תופעה שנשמעת כמו כחכוח חזק בגרון. מעין שילוב בין עיטוש לשיעול. בעלי כלבים רבים מאוד נבהלים מהרעש הזה בתחילה. הם חושבים שהכלב נחנק. אולם אין מדובר בתופעה מסוכנת. הכלב למעשה שואב הרבה אוויר מהאף (בדיוק הפוך מעיטוש). בחתולים עיטוש הפוך הוא די נדיר, ואם הוא קורה יש לבחון אם הוא סובל מאסטמה.

למה זה קורה?

ובכן, בדר"כ זה נגרם כתוצאה מגירוי של החייך הרך או הגרון. הגירוי הזה גורם לספאזם חזק. בזמן הזה הכלב מותח את הצוואר או מוריד את הראש לכיוון בית החזה ושואב המון אוויר מהאף כך שיש היצרות של אוויר בקנה הנשימה, מה שגורם לרעש די מבהיל.

הרבה דברים יכולים לגרום לגירוי של הגרון או החיך ולתופעת העיטוש ההפוך:

אוכל או מים, התרגשות גדולה, פעילות גופנית, משיכה של הרצועה, חלקיקי אוויר המכילים עשן או אבקנים, אלרגיה, טפטוף נזלת מהאף, דלקת, חיך רך מוארך הנכנס לגרון(בכלבים פחוסים כגון שיצו, פאג, בוקסרים ועוד).

איך מטפלים בזה?

בדר"כ אין צורך בטיפול. העיטוש ההפוך מפסיק לבד – לעתים אחרי עיטושים רבים ולפעמים אחרי עיטוש אחד או שניים.

אפשר לעזור לכלב להפסיק את העיטוש ההפוך על ידי הרמתו ושינוי תנוחה שלו, לגרום לו לבלוע על ידי עיסוי של הגרון או סגירת הנחיריים, להסיח את דעתו עם אוכל או מים, ללחוץ על הלשון (להיזהר לא לחטוף נשיכה) כך שהכלב ינשום מהפה ולא מהאף.

לעתים נדירות מדובר בתופעה שמתרחשת כל הזמן ואז יש צורך לבצע בדיקה של אורך החיך הרך ולעתים אף יש צורך לבצע ניתוח של קיצור החיך הרך.

שלכם תמיד, ד"ר גלעד פקטור, וטרינר בהרצליה , נורדאו 42 הרצליה ב. טלפון: 052-2931718.