דיני מזונות

התאמת תזונה נכונה לכלב או לחתול

דוקטור, איזה אוכל הכי טוב לבעל החיים שלי?

שאלה זו נשאלת במרפאתי כמה פעמים בכל יום. התשובה שלי לרוב מאוד דומה- תלוי במצב הכלב או החתול. אם מצבו הגופני של בעל החיים טוב, הפרווה העור והאוזניים שלו במצב טוב ואין לו בעיה רפואית אחרת אז כנראה שמה שהכלב אוכל טוב בשבילו ולא הייתי מחליף את האוכל.

יש מצבים בהם אני כן ממליץ על שינוי המזון הניתן לכלב או החתול.

ראשית, חשוב שהמזון יהיה מותאם לגילו של בעל החיים- לגורים יש לתת מזון המתאים לשלב זה של חייהם בו הם גדלים בקצב מסחרר. לכלבים וחתולים בוגרים יש לתת מזון בוגרים והדבר נכון גם לבעלי חיים הנחשבים מבוגרים (סניור).

שנית, חשוב שהמזון יתאים לגודלו הפיסי של בעל החיים- הדבר רלבנטי במיוחד לכלבים בהם יש גזעים קטנטנים וגזעי ענק. התאמת המזון לגודלו של בעל החיים רלבנטית לא רק בהיבט של גודל הכופתיות אלא גם במרכיבי המזון עצמו. כך לדוגמא, מזונות של כלבים גדולים חייבים להכיל רכיבים שיאפשרו הגנה למפרקים שהעומס עליהם גדול.

שלישית, יש לבחון האם בעל החיים שלכם זקוק למזון רפואי שיכול לסייע לבעיה ספציפית. כך לדוגמא, אם עולה חשד שהכלב או החתול אלרגי למרכיב כלשהו במזון הניתן לו עד היום הדבר יכול להתבטא בבעיות עור ואוזניים או בהפרעות עיכול (צואה רכה מאוד, שלשול, הקאות). במצב כזה אני ממליץ לעשות מבחן מזון למשך תקופה ולתת מזון שהוא היפואלרגני. מזון היפואלרגני באמת הוא כזה שבו החלבונים עברו הידרוליזה (פירוק), כך שאין בו חלבונים שלמים. צריך לזכור שאלרגיה למזון איננה נפוצה כפי שנהוג לחשוב. זו אחת האבחנות שניתנת בצורה מוגזמת.

ואם באלרגיות עסקינן, צריך לזכור שאלרגיות יכולות להיגרם ממגוון גורמים ופעמים רבות כשבעל החיים עובר סף של גירויים הוא מתחיל להראות סימני אלרגיה (גירוד, דלקות אוזניים, אכילת כפות רגליים ועוד). במצבים כאלה אין צורך במזון היפואלרגני, אלא במזון שייתן תמיכה לעור. כלומר, מזון שמיועד לבעלי עור רגיש ויש בו מרכיבים שיעזרו לתמוך בעור.

עוד מזון רפואי מאוד נפוץ נועד להתמודד עם הפרעות עיכול. הפרעות עיכול יכולות לנבוע מסיבות רבות, כגון אכילה של שטויות (נפוץ במיוחד בגורים), דלקות במערכת העיכול מסיבות שונות, בליעה של גופים זרים, פציעה של מערכת העיכול ועוד. מזון זה כמו מזונות רפואיים אחרים יכול להינתן באופן זמני או באופן קבוע.

ישנם מזונות רפואיים שנועדו להתמודד עם השמנה, על ידי הגברת תחושת השובע עם תכולות אנרגטיות יחסית נמוכות וישנם מזונות רפואיים שנועדו להתמודד עם מחלות בדרכי השתן (כגון מניעה של התפתחות אבנים ואף המסה של אבנים קיימות בשלפוחית השתן) או מחלות כליה. ישנם מזונות שנועדו לעזור במניעת הצטברות של אבן שן אצל כלבים או חתולים עם נטייה להצטברות מהירה של אבן שן. ישנם מזונות לכלבים וחתולים סוכרתיים  או הסובלים מבעיות לב. ישנם מזונות שאמורים לתמוך בכלבים וחתולים עם קשיים עצביים ויש עוד מזונות רפואיים שלא מניתי כאן.

שוב, כאשר הכל בסדר, לא צריך לרוץ ולקנות מזונות רפואיים. כשמתעוררת בעיה התייעצו עם הווטרינר שלכם על מנת להתאים מזון רפואי ייעודי לבעיה או מגוון הבעיות שקיימות. חשוב לזכור שכמו שאצלנו להזנה השפעה גדולה על בריאותנו, כך נכון הדבר אצל חברינו ההולכים על ארבע.

אם אתם צריכים ייעוץ , סיוע או עזרה 24/7 אני פה בשבילכם.

ד"ר גלעד פקטור, וטרינר בהרצליה

בכל שאלה אתם מוזמנים לפנות אליי ולהתייעץ, ד"ר גלעד פקטור, וטרינר. נורדאו 42 הרצליה. טלפון: 052-2931718