דלקות אוזניים בכלבים וחתולים

כל מה שרציתם לדעת על דלקות אוזניים ולא העזתם לשאול..

תעלת האוזן החיצונית היא המקום שבו בדרך כלל מתרחשות דלקות האוזניים בכלבים ובחתולים. מבנה תעלת האוזן החיצונית בכלבים ובחתולים שונה מתעלת האוזן האנושית. כפי שרואים באיור שלפנינו:

התעלה בתחילה אנכית ולאחר מכן אופקית. בסוף התעלה נמצא עור התוף המפריד בין האוזן החיצונית לתיכונה. לפני שנתחיל לדבר על הגורמים לדלקות אוזניים ועל הטיפול בהן, חשוב להדגיש- אין להכניס לתעלת האוזן מקלות לניקוי או שום דבר דומה! הכנסה של מקלות אוזניים עלולה לגרום לקרע בעור התוף, דבר שמעבר לפגיעה בשמיעה עלול מאוד להחמיר דלקת אוזניים סטנדרטית.


מהם הגורמים לדלקות אוזניים בכלבים וחתולים:

אלרגיות: ברפואה הווטרינרית האוזניים והטיפול בהן מהווה חלק מרפואת העור. כלבים וחתולים הסובלים מאלרגיה (לגורמים סביבתיים או למזון) יסבלו פעמים רבות מדלקות אוזניים חוזרות המלוות בזיהום שהוא משני לתגובה האלרגית. מהם אותם זיהומים:

זיהום: חיידקים שמרים וקרדיות (בעיקר בחתולים) מתיישבים ומשגשגים בתעלת אוזן לחה ומודלקת.

גוף זר: מלענים, אך גם גורמים אחרים יכולים לחדור לתעלת האוזן, לפצוע אותה ולגרום להיווצרות של דלקת.

פוליפים וגידולים יכולים לגרום לדלקות אוזניים חוזרות וכך גם שינויים מבניים בתעלת האוזן הכוללים: היצרות של התעלה, שיער בעומק התעלה ואוזניים שמוטות וכמובן טראומה כתוצאה מטיפול לא נכון באוזניים (שימוש בחומרים לא מתאימים, שימוש במקלון אוזניים ופציעת התעלה וכו')

כיצד נזהה דלקת אוזניים:

לרוב התלונה הכי נפוצה תהיה שהכלב או החתול מגרדים את האוזן לעתים קרובות מאוד ואף בוכים בעת הגירוד. בכל מקרה, בכל בדיקה פיזיקלית של כלב או חתול אצל הווטרינר מומלץ לבדוק את האוזניים. יש להשתמש בחוש הריח (ריח מתקתק של שמרים אופייני לדלקות אוזניים) ובחוש הראיה (לראות מה קורה בתוך התעלה בעזרת אוטוסקופ והסתכלות על דגימות מהתעלה במיקרוסקופ).

כיצד נטפל בדלקות אוזניים:

טיפול בגורם הראשוני: אם מדובר באלרגיה, גוף זר, פוליפ או גידול יש לטפל בגורמים אלה. במקביל לטיפול בגורמים הללו, יש לטפל בזיהום המשני שנגרם בתעלת האוזן, לפי חומרתה.

לרוב הטיפול יכלול שטיפה על מנת להמיס את ההפרשות הדבוקות לתעלת האוזן על מנת לאפשר לחומרי הטיפול לפעול במגע ישיר עם דפנות התעלה.

החומרים הפעילים בכמעט כל טיפות האוזניים ל כלבים וחתולים כוללים: אנטיביוטיקה (לטיפול בחיידקים), סטרואידים (לטיפול בדלקת עצמה) וחומר אנטי פטרייתי (לטיפול בשמרים). כאשר מזוהות קרדיות אוזניים מומלץ להשלים את הטיפול עם חומרים מתאימים לטיפול בקרדיות.

ישנם טיפולים יומיומיים וכאלו שניתן לבצע אחת לשבוע- תלוי בחומרת הבעיה ובמידת שיתוף הפעולה של בעל החיים.

בכל מקרה, במקרים של דלקות חוזרות ושאינן נפתרות, רצוי לבצע מבחן תרבית ורגישות של דגימה מתוך האוזן ו במקרים קשים לעיתים יש צורך בביצוע בדיקות נוספות  (CT או וידאו אוטוסקופ) ורצוי להיעזר ברופאים מומחים לתחום רפואת העור.

שלכם ד"ר גלעד פקטור - וטרינר בהרצליה